Solidarity Paphos Cyprus whose mission is to build a community support network and help those less fortunate families in Paphos town and the surrounding villages Logo

Sigma Live News

SigmaLive articles

10/22/2014 09:26 PM
Μπουφόν: "Αξίζαμε ένα βαθμό"

Αδικο χαρακτήρισε το αποτέλεσμα ο Τζίτζι Μπουφόν, ο οποίος τόνισε ότι η Γιουβέντους θα μπορούσε να πάρει έστω τον βαθμό από το γήπεδο Καραϊσκάκη.   "Κάναμε πολύ καλή εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο, δημιουργήσαμε πολλές ευκαιρίες, αλλά δεν καταφέραμε να σκοράρουμε. Πιστεύω πως αξίζαμε τουλάχιστον έναν βαθμό με βάση τις ευκαιρίες που είχαμε, αλλά επίσης μετανιώνουμε που δεν είχαμε μια κανονική απόδοση στο πρώτο ημίχρονο", τόνισε αρχικά ο έμπειρος γκολκίπερ της Γιούβε και πρόσθεσε: "Αν είχαμε παίξει σε όλο το ματς όπως στο δεύτερο μέρος, το αποτέλεσμα θα ήταν διαφορετικό. Στην ανάπαυλα ο κόουτς έκανε κάποιες εσωτερικές κινήσεις και βελτιωθήκαμε. Πλέον αυτή η ήττα κάνει τα πράγματα πολύ πιο δύσκολα σε ό,τι αφορά στην πρόκρισή μας".

10/22/2014 09:25 PM
Ρομπέρτο: "Κάναμε μεγάλο παιχνίδι"

Ρομπέρτο και Παϊτίμ Κασάμι μίλησαν αμέσως μετά τη μεγάλη νίκη επί της Γιουβέντους. "Είμαι πολύ ευτυχισμένος και χαρούμενος για ακόμη ένα μεγάλο παιχνίδι που κάναμε την Ευρώπη. Είναι πολύ μεγάλη βραδιά, ιδίως από τη στιγμή που η δική μου απόδοση συνοδεύτηκε με μια νίκη", δήλωσε ο Ισπανός γκολκίπερ, φύλακας - άγγελος των "ερυθρολεύκων". Από την πλευρά του ο σκόρερ του χρυσού γκολ υποστήριξε: "Νιώθω σπουδαία. Δουλέψαμε πολύ σκληρά και είμαστε χαρούμενοι που κατακτήσαμε ακόμη τρεις βαθμούς. Η νίκη αυτή μάς δίνει αυτοπεποίθηση. Είδα απλώς τον Μήτρογλου να μου δίνει την μπάλα με τη μία. Δεν είχα πολύ χρόνο να σκεφτώ, σημάδεψα το δοκάρι και το γκολ ήρθε".

10/22/2014 09:24 PM
Μαρινάκης: "Γράφει η ιστορία ο Ολυμπιακός"

Εμπλεος χαράς ήταν ο Βαγγέλης Μαρινάκης μετά το τέλος του αγώνα του Ολυμπιακού με τη Γιουβέντους.   Ο πρόεδρος της ΠΑΕ Ολυμπιακός τόνισε: "Πρόκειται για μία μεγάλη επιτυχία κόντρα σε μία μεγάλη ομάδα με ποιοτικούς παίκτες που κάνουν τη διαφορά. Είμαστε πολύ ευχαριστημένοι. Πρέπει να κερδίσουμε και την Κυριακή, να παίξουμε σοβαρά και να αποδείξουμε ποιοι είμαστε μέσα στο γήπεδο. Δεν έπαιξε καλά μόνο ο Ρομπέρτο αλλά και οι 14 που χρησιμοποιήθηκαν. Εχει δώσει απαντήσεις ο τερματοφύλακάς μας δεν χρειάζεται κομπλιμέντα. Η συνέχεια είναι δύσκολη αλλά ο Ολυμπιακός φροντίζει να γράφει ιστορία μέσα στο γήπεδο και να δίνει απαντήσεις".

10/22/2014 09:22 PM
Οι τελευταίες οδηγίες…

Το είχε να πει ο Ιοάν Αντόνε το είπε στους παίκτες του. Τώρα είναι η ώρα η δική τους για να πετύχουν ακόμη ένα θαύμα.

10/22/2014 09:11 PM
Τηλεφωνική επικοινωνία Ομπάμα-Χάρπερ για τις επιθέσεις Οτάβα

Κάθε είδους βοήθεια στον Καναδά προσέφερε ο αμερικανός πρόεδρος Μπαράκ Ομπάμα σε τηλεφωνική επικοινωνία που είχε με τον Καναδό πρωθυπουργό Στίβεν Χάρπερ λίγες ώρες μετά την τριπλή επίθεση στην Οτάβα.

Δείτε ΒΙΝΤΕΟ και φωτογραφίες από την επίθεση

Σύμφωνα με ανακοίνωση του Λευκού Οίκου ο Ομπάμα διαβεβαίωσε για την αλληλεγγύη των ΗΠΑ προς τον βόρειο «γείτονά» τους καταδικάζοντας «αυτές τις εξωφρενικές επιθέσεις επανεβαιώνοντας τη στενή φιλία και συμμαχία ανάμεσα στους δύο λαούς». «Ο πρόεδρος προσέφερε κάθε βοήθεια στον Καναδά σε απάντηση αυτών των επιθέσεων. Ο πρωθυπουργός Χάρπερ ευχαρίστησε τον πρόεδρο και οι δύο ηγέτες συμφώνησαν να συνεχίσουν την προώθηση της συνεργασίας των δύο χωρών» προστίθεται στην ανακοίνωση. Ο εκπρόσωπος του Λευκού Οίκου ανέφερε, τέλος, ότι οι αμερικανοί αξιωματούχοι δεν ήταν σε θέση να πουν αν οι πυροβολισμοί ήταν αποτέλεσμα τρομοκρατικής επίθεσης.

Πηγή: protothema.gr

10/22/2014 09:13 PM
Απόλλων : Ο κόσμος θα είναι και πάλι εκεί (video)

Περίπου 800 φίλοι του Απόλλωνα θα βρεθούν στο «Μπορούσια Παρκ». Σήμερα βρέθηκαν στις πλατείες της περιοχής όπου διαμένουν και άρχισαν τον δικό τους αγώνα. Ξέρουν πια ομάδα έχουν να αντιμετωπίσουν ωστόσο η αισιοδοξία είναι μεγάλη.

10/22/2014 09:09 PM
Προφήτης ο Ρομπέρτο…

Το βρήκε κατά το ήμισυ ο Ισπανός κήπερ του Ολυμπιακού. Τόνισε πως ο Ολυμπιακός θα κέρδιζε με 1-0 με γκολ του Κασάμι. Το βρήκε, ωστόσο δεν βρήκε τον τρόπο. Είπε με κεφαλιά, αλλά ο Κασάμι σκόραρε με σουτ. Νίκη είναι και πάλι.

10/22/2014 09:01 PM
Δ' Όμιλος: Νίκες για Ντόρτμουντ και Άρσεναλ

Ένα ημίχρονο χρειάστηκε η Ντόρτμουντ για να κάμψει την αντίσταση της Γαλατάσαραϊ και με το τελικό 4-0 να πανηγυρίσει την τρίτη της νίκη σε ισάριθμα ματς. Από την κόλαση στον παράδεισο η Άρσεναλ, η οποία έβαλε δύο γκολ στα τελευταία λεπτά κι επικράτησε 2-1 της Άντερλεχτ στις Βρυξέλλες, ανήμερα των 65ων γενεθλίων του Αρσέν Βενγκέρ.   Γαλατάσαραϊ - Ντόρτμουντ 0-4 (6', 18' Ομπαμεγιάνγκ, 41' Ρόις, 83' Ράμος) Διπρόσωπη εξακολουθεί να παρουσιάζεται η Ντόρτμουντ, καθώς στην Bundesliga παραπαίει και στον 4ο όμιλο του Champions League καμαρώνει στην κορυφή με τρεις νίκες σε ισάριθμα ματς. Η ελλιπής Γαλατάσαραϊ, η οποία αγωνίστηκε με αριστερό μπακ τον άπειρο Άλεξ Τέλες, είχε 57% κατοχή στο πρώτο ημίχρονο, αλλά η βεστφαλική ομάδα "χτύπησε" δύο φορές στην αντεπίθεση με τον Πιερ-Εμερίκ Ομπαμεγιάνγκ (6', 18') και μία με τρομερό σουτ του Μάρκο Ρόις στο 41'). Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Αντριάν Ράμος, σκοράροντας στην πρώτη επαφή του με την μπάλα στο 83' και διαμορφώνοντας το τελικό αποτέλεσμα.

Γαλατάσαραϊ: Μουσλέρα, Τέγες (62' Εζτεκίν), Τσετζού, Καγιά, Τσαμντάλ, Μέλο, Άλτιντοπ (61' Τζεμαϊλί), Ινάν, Σνάιντερ, Γιλμάζ, Πάντεβ (78' Τσολάκ). Ντόρτμουντ: Βάιντενφελερ, Σούμποτιτς, Χούμελς (69' Γιουντογκάν), Παπασταθόπουλος, Πίστσεκ, Κελ, Μπέντερ (55' Γκίντερ), Καγκάβα (82' Ράμος), Ρόις, Μεχιταριάν, Ομπαμεγιάνγκ.

Άντερλεχτ - Άρσεναλ 1-2 (71' Ναχάρ - 89' Γκιμπς, 91' Ποντόλσκι) Η αναμέτρηση άρχισε με μία καλή ευκαιρία του Σάντι Καθόρλα, εν συνεχεία όμως, οι δύο αντίπαλοι περιορίστηκαν σε παιχνίδι κέντρου, ενώ χαρακτηριστικό είναι ότι καμία από τις πέντε τελικές του πρώτου μέρους δεν είχε κατεύθυνση προς την εστία. Στο δεύτερο ημίχρονο, η ομάδα του εορτάζοντα Αρσέν Βενγκέρ ανέβασε την απόδοσή της, αλλά το γκολ του Άντι Ναχάρ στο 71' έβαλε σε θέση οδηγού τους γηπεδούχους και το δοκάρι του Άντονι βάντεν Μπόρε στο 79' έσωσε τους φιλοξενούμενους. Όλα έδειχναν ότι οι Βέλγοι θα πανηγυρίσουν τη νίκη, αλλά το γκολ του Κίεραν Γκιμπς (89') και του νεοεισελθόντα Λούκας Ποντόλσκι (91') έδωσαν χιτσκοκικό χαρακτήρα στο φινάλε, δίνοντας τους τρεις βαθμούς στους "κανονιέρηδες". Άντερλεχτ: Πρότο, Ντεσχάχτ, Μπεμπά, Βάντεν Μπόρε, Πρατ (88' Ντεντόνκερ), Ντεφούρ, Τιέλεμανς, Ναχάρ, Σιριάκ (83' Σουάρες), Ατσεαμπόνγκ, Κοντέ. Άρσεναλ: Μαρτίνες, Γκιμπς, Μέρτεσακερ, Μονρεάλ, Τσέιμπερς, Γουίλσιρ (84' Ποντόλσκι), Ράμσεϊ, Καθόρλα, Φλαμινί (75' Όξλεϊντ-Τσάμπερλεϊν), Σάντσες, Γουέλμπεκ (75' Κάμπελ).
10/22/2014 08:58 PM
Α' Όμιλος : Πεντάρα για Ατλέτικο

Η Ατλέτικο Μαδρίτης βρήκε δίχτυα στο δεύτερο ημίχρονο και μέσα σε λίγα λεπτά έφτασε στο εύκολο 5-0 επί της Μάλμε, για την 3η αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Champions League. Η Μάλμε βγήκε ζωντανή στο πρώτο 45λεπτο μετά από μία απίστευτη πίεση της Ατλέτικο Μαδρίτης που την έπαιξε στο μισό γήπεδο και δημιούργησε τις προϋποθέσεις για το γκολ. Είναι χαρακτηριστικό πως ο Ολσεν είχε επεμβάσεις, αλλά ήταν και αρκετά τυχερός σε φάσεις που η μπάλα έδειχνε πως θα καταλήξει στα δίχτυα. Τελικά αυτό έγινε με την έναρξη του β' μέρους όταν ο Κόκε στο 48ο λεπτό έλυσε τον γόρδιο δεσμό για τους γηπεδούχους και άνοιξε το σκορ. Το ματς ουσιαστικά τελείωσε λίγο αργότερα και συγκεκριμένα στο 61' όταν ο σκόρερ Κόκε έσωσε ασίστ στον Μάντζουκιτς για το 2-0. Δύο λεπτά μετά ο Γκρισμάν έδωσε διαστάσεις θριάμβου ανεβάζοντας τον δείκτη του σκορ στο 3-0. Στο 87' ο Γκοντίν και στο 93' ο Τσέρτσι έβαλαν το κερασάκι στην τούρτα για το τελικό και θριαμβευτικό 5-0.

10/22/2014 08:57 PM
Μίτσελ: "Ευχαριστώ τους ποδοσφαιριστές μου"

Έμπλεος χαράς για τη μεγάλη νίκη του Ολυμπιακού επί της Γιουβέντους και την εμφάνιση των ποδοσφαιριστών του ήταν ο Μίτσελ μιλώντας στην κάμερα της ΝΕΡΙΤ αμέσως μετά το τέλος της αναμέτρησης στο γήπεδο Καραϊσκάκη. "Είναι μια φανταστική βραδιά. Ευχαριστώ πολύ τους ποδοσφαιριστές μου", τόνισε αρχικά ο Ισπανός και πρόσθεσε: "Είμαστε μια πραγματική ομάδα. Είμαστε χαρούμενοι, γιορτάζουμε αυτή τη βραδιά". Ερωτηθείς για το αν μετά από αυτό το αποτέλεσμα ο Ολυμπιακός είναι κοντά στην πρόκριση στην επόμενη φάση του Champions League, ο τεχνικός του Ολυμπιακού απέφυγε να απαντήσει με... διπλωματικό τρόπο παραπέμποντας στους πανηγυρισμούς για το 1-0 επί της Γιουβέντους.

10/22/2014 08:53 PM
Β' Όμιλος: Περίπατος της Ρεάλ στο "Ανφιλντ" (videos)

Με τρία γκολ στο πρώτο ημίχρονο, η Ρεάλ πέρασε με άνεση από το "Ανφιλντ" νικώντας με 3-0 την προβληματική Λίβερπουλ. Νίκη στις καθυστερήσεις για τη Λουντογκόρετς, η πρώτη της ιστορίας της στο θεσμό.   (23' Ρονάλντο, 30' και 41' Μπενζεμά) Είχε γραφτεί από το ματς, τις δύο ομάδες τις χωρίζει μεγάλη ποιοτική διαφορά. Τόσο μεγάλη που χρειάστηκε μολις 45 λεπτά για να φανεί πάνω στο χορτάρι. Ο Ρονάλντο, μόλις στο 23' έβαλε μπροστά στο σκορ την πρωταθλήτρια Ευρώπης, και αμέσως η άμυνα της Λίβερπουλ παρέδωσε το πνεύμα. Αυτό έγινε σαφές στα δύο γκολ του Μπενζεμά. Οχι τόσο σ' αυτό του 30' με το οποίο έγινε το 0-2 αλλά σ' αυτό του 41' με το οποίο διαμορφώθηκε το τελικό σκορ. Μετά από χτύπημα κόρνερ, οι "ρεντς" δεν κατάφεραν να απομακρύνουν την μπάλα έγκαιρα, ο Μπενζεμά επωφελήθηκε της αδράνειας και έγραψε το 3-0. Κάτι προσπάθησαν να κάνουν οι γηπεδούχοι στην επανάληψη με τις αλλαγές του Ρότζερς όμως η Ρεάλ δεν είχε πρόβλημα να κρατήσει το υπέρ της σκορ που της χάρισε την 8η συνεχόμενη νίκη της σ' όλες τις διοργανώσεις. Λίβερπουλ: Μινιολέ, Τζόνσον, Λόβρεν, Μορένο, Σκρτελ, Τζέραρντ, Κουτίνιο (68' Μάρκοβιτς), Χέντερσον (67' Kαν), Άλεν, Στέρλινγκ, Μπαλοτέλι (46' Λαλάνα). Ρεάλ Μαδρίτης: Κασίγιας, Βαράν, Πέπε, Μαρσέλο (85΄Νάτσο), Αρμπελόα, Κρόος (81' Ιγιαραμέντι), Ροντρίγκες, Μόντριτς, Ίσκο, Ρονάλντο (75' Κεντίρα), Μπενζεμά.

Λουντογκόρετς-Βασιλεία 1-0 (92΄Μίνεφ) Παρά την γρήγορη αποβολή του Ντιέ, μόλις στο 18ο λεπτό, η Λουντογκόρετς άργησε να προσαρμόσει την πίεσή της σ' όλο το γήπεδο και να μπει στην περιοχή της Βασιλείας. Θα έλεγε κανείς ότι στο πρώτο ημίχρονο το παιχνίδι ήταν μοιρασμένο τουλάχιστον σε ότι αφορά τις τελικές προσπάθειες. Στην επανάληψη η πρωταθλήτρια Βουλγαρίας πίεσε σαφώς περισσότερο, έκλεισε τη Βασιλεία στα καρέ της αλλά έπρεπει να περιμένει μέχρι το 2ο λεπτό των καθυστερήσεων για να δικαιωθεί. Εστω και έτσι όμως, η Λουντογκόρετς βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα με τον Μίνεφ και πέτυχε την πρώτη νίκη της ιστορίας της στο Τσάμπιονς Λιγκ. Λουντογκόρετς: Στογιάνοβ, Μίνεβ, Μότσι, Τερζίεβ, Καϊσαρά, Αλεξάντροβ, Εσπίνιο, Αμπαλό, Ντιάκοβ, Μαρσελίνιο, Μπέζιακ. Βασιλεία: Βάτσλικ, Σχαρ, Σούτσι, Αλίτζι, Ντιέ, Φ. Φράι, Ελνενί, Τζακά, Καλά, Γκονσάλες (87' Σίο), Εμπόλο.

10/22/2014 08:44 PM
Γ' Όμιλος: Στην κορυφή η Λεβερκούζεν, μηδέν στο Πριγκιπάτο

Με τον Κυριάκο Παπαδόπουλο να σκοράρει η Λεβερκούζεν νίκησε 2-0 τη Ζενίτ και πάτησε κορυφή στον 3ο όμιλο. Ισοπαλία χωρίς γκολ στο Μονακό, άντεξε με δέκα η Μπενφίκα.   (58' Ντονάτι, 63' Παπαδόπουλος) Λεβερκούζεν: Λένο, Ντονάτι, Τοπράκ, Σπάχιτς (60' Παπαδόπουλος), Ουέντελ, Μπέντερ, Ράιναρτζ, Μπελαραμπί (86' Μπραντ), Τσαλχάνογλου (82' Γεντβάι), Σον, Κίσλινγκ Ζενίτ: Λοντίγκιν, Ανιουκόφ, Γκαράι, Λόμπαρτς, Κρισίτο, Χάβι Γκαρθία, Βίτσελ (82' Κερζακόφ), Φαϊζούλιν (62' Σατόφ), Ντάνι, Χουλκ, Ροντόν

Μονακό - Μπενφίκα 0-0 Μονακό: Σούμπασιτς, Φαμπίνιο, Ράτζι, Καρβάλιο, Κιρζαβά, Τουλαλάν, Μουτίνιο (82' Μπερνάρντο Σίλβα), Κοντογκμπιά, Ντιράρ, Οκάμπος (62' Φερέιρα-Καράσκο), Μπερμπάτοφ (34' Μαρσιάλ) Μπενφίκα: Αρτούρ, Μάξι Περέιρα, Λουιζάο, Λισάντρο Λόπες, Ελιζέου, Αντρέ Αλμέιδα, Σάλβιο, Γκαϊτάν (79' Σέζαρ), Πέρες (88' Σάμαρης), Ταλίσκα (68' Τιάγκο), Λίμα
10/22/2014 08:40 PM
Εύκολες νίκες για ΑΕΛ, Απόλλων και ΑΕΚ

Στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος πετόσφαιρας γυναικών, Απόλλων, ΑΕΛ και ΑΕΚ ξεκίνησαν με νίκες. Αναλυτικά τα αποτελέσματα: Αρης Πολεμίου - Prestige Απόλλων 0-3 (03-25, 12-25, 07-25) ΑΕΚ Λάρνακας - ΘΟΙ Αυγόρου 3-0 (25-06, 25-17, 25-08) ΑΕΛ - Παφιακός 3-0 (25-12, 25-13, 25-16)

10/22/2014 06:55 PM
Λακκοτρύπης: Πρώτα λύση κυπριακού και μετά διαμοιρασμός

Η καλύτερη απάντηση είναι να συνεχίσουμε με αποφασιστικότητα το ερευνητικό πρόγραμμα, δήλωσε στις "Τομές στα Γεγονότα" του Sigma ο Υπουργός Ενέργειας, Εμπορίου, Βιομηχανίας και Τουρισμού Γιώργος Λακκοτρύπης, σχολιάζοντας τις τουρκικές προκλήσεις.

Ερωτηθείς για τα δημοσιεύματα περί αμερικανικής πρωτοβουλίας για σύσταση ταμείου διαχείρισης υδρογονανθράκων ο κ. Λακκοτρύπης απάντησε ότι οι δηλώσεις του προέδρου ήταν ξεκάθαρες και ότι θα πρέπει να προηγηθεί λύση του κυπριακού πριν οποιοιδήποτε διαμοιρασμό. «Φυσικός πόρος δεν είναι μόνο το φυσικό αέριο αλλά και το έδαφος», είπε χαρακτηριστικά, υπενθυμίζοντας ότι η Τουρκία κατέχει έδαφος από το 1974. Θα συζητήσουμε για τα έσοδα και τα οφέλη όταν γίνει λύση κυπριακού, ξεκαθάρισε.

Στις συνομιλίες όταν παύσουν οι προκλήσεις Σε ό,τι αφορά τις πιέσεις που δέχεται η κυβέρνηση για να επιστρέψει στις διαπραγματεύσεις, ο Υπουργός Ενέργειας επανέλαβε ότι η ε/κ πλευρά θα επιστρέψει στις συνομιλίες όταν θα παύσουν οι τουρκικές προκλήσεις. Κλιμάκωση των μέτρων αν... Ακολούθως, ανέφερε ότι τα πολιτικά μέτρα που θα επιφέρουν πολιτικό  κόστος στην Τουρκία είναι κλιμακωτά. Τέλος, ο κ. Λακκοτρύπης επεσήμανε ότι παρά τις προκλήσεις από πλευράς Τουρκίας το γεωτρητικό πρόγραμμα συνεχίζει κανονικά.

10/22/2014 06:45 PM
Δήλωση - μια από τα ίδια – από ΗΠΑ για ΑΟΖ
Οι ΗΠΑ συνεχίζουν να αναγνωρίζουν το δικαίωμα της Κύπρου να αξιοποιήσει τους φυσικούς πόρους εντός της ΑΟΖ της, ήταν και σήμερα η αντίδραση του αμερικανικού Υπουργείου Εξωτερικών επί του θέματος, κινούμενη στο ίδιο μοτίβο με τις προηγούμενες μέρες.   Η αναπληρώτρια εκπρόσωπος του Στέιτ Ντιπάρτμεντ Μαρί Χαρφ, όταν της ζητήθηκε να σχολιάσει τις σημερινές δηλώσεις του Τούρκου Πρωθυπουργού Αχμέτ Νταβούτογλου, σύμφωνα με τις οποίες η Τουρκία έχει δικαίωμα να διεξάγει έρευνες εντός της κυπριακής ΑΟΖ, επανέλαβε τη θέση των ΗΠΑ.   «Συνεχίζουμε να αναγνωρίζουμε το δικαίωμα της Κύπρου να αξιοποιήσει τους φυσικούς πόρους εντός της ΑΟΖ της. Συνεχίζουμε να υποστηρίζουμε σθεναρά τη διαπραγματευτική διαδικασία για την επανένωση της νήσου σε μία διζωνική δικοινοτική ομοσπονδία.    Συνεχίζουμε να πιστεύουμε ότι οι πόροι της νήσου σε πετρέλαιο και αέριο θα πρέπει να μοιραστούν ακριβοδίκαια μεταξύ αμφοτέρων των κοινοτήτων στο πλαίσιο μιας συνολικής διευθέτησης», είπε η κ. Χαρφ.   Σε ερώτηση αν πιστεύει ότι η Τουρκία δεν έχει αυτό το δικαίωμα, η κ. Χαρφ είπε πως εμμένει στην δήλωσή της. ΠΗΓΗ: ΚΥΠΕ
10/22/2014 06:18 PM
Νίκη επί της Γιουβέντους με σούπερ Ρομπέρτο (video & photos)

Το γκολ του Κασάμι και οι επεμβάσεις του ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟΥ ΡΟΜΠΕΡΤΟ χάρισαν στον Ολυμπιακό τη μεγάλη νίκη επί της Γιουβέντους (1-0) στο "καυτό" γήπεδο Καραϊσκάκη. Πλέον ο Ολυμπιακός ηγείται του α' ομίλου με 6 βαθμούς. Δείτε τη βαθμολογία και το πρόγραμμα στη συνέχεια.

Με διάταξη 4-3-2-1 και τον Κασάμι δίπλα στον Τσόρι Ντομίνγκες, ο Ολυμπιακός μπήκε ορμητικά στο παιχνίδι και με την ώθηση που του έδινε το κοινό του, ανέλαβε από το ξεκίνημα τα ηνία του ματς. Είναι χαρακτηριστικό ότι στο πρώτο δεκάλεπτο οι «ερυθρόλευκοι» είχαν απολέσει ήδη δύο σπουδαίες ευκαιρίες: η μία με σουτ του Μήτρογλου από πολύ ωραίο γύρισμα του Μαζουάκου που κατέληξε ελάχιστα άουτ και η άλλη με απ’ ευθείας εκτέλεση φάουλ του Ντομίνγκες που ανάγκασε τον Μπουφόν να απογειωθεί και να διώξει με τρομερή υπερένταση τη μπάλα σε κόρνερ. Μετά το πρώτο τέταρτο κατά το οποίο είδαμε έναν κυρίαρχο Ολυμπιακό, η Γιουβέντους άρχισε να βρίσκει τα πατήματά της και να ισορροπεί. Και αφού απείλησε πρώτα με τον Βιδάλ και με τον Μανιάτη να διώχνει πάνω στη γραμμή (ωστόσο υπήρξε οφσάιντ που ορθώς δόθηκε), το έκανε ξανά στο 20’ με τον Τέβες να σκοράρει από κόρνερ του Πίρλο, αλλά να σημειώνεται (και πάλι ορθώς) σε θέση οφσάιντ και το γκολ να μην μετράει. Ο Ολυμπιακός δεν πτοήθηκε. Συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και με ασφυκτική πίεση στο κέντρο έδειξε ότι δεν αστειεύεται. Έτσι, μετά το ελάχιστα άστοχο διαγώνιο σουτ του Ντομίνγκες από πλάγια θέση στο 27’, στο 35’ οι «ερυθρόλευκοι» πήραν κεφάλι στο σκορ: ήταν ένα γκολ «αποθέωση της ομαδικότητας», με τον Ντομίνγκες να κάνει κούρσα και να βγάζει αριστερά στον Μήτρογλου, ο οποίος τροφοδότησε εξαιρετικά τον αφύλακτο Κασάμι που με ένα άψογο και ψύχραιμο πλασέ λίγο πάνω από το ύψος του πέναλτι, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα αφήνοντας άγαλμα τον Μπουφόν! Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με ένα απ’ ευθείας φάουλ του Πίρλο να φεύγει λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Ρομπέρτο και τον Ολυμπιακό να πηγαίνει στα αποδυτήρια έχοντας «κληρονομιά» ένα γκολ που άξιζε, βάσει της εικόνας του στα πρώτα 45 λεπτά. Στην επανάληψη το ματς κυλούσε όπως αναμενόταν: η Γιουβέντους ήταν η ομάδα που είχε περισσότερη ώρα τη μπάλα στα πόδια της αλλά ο Ολυμπιακός συνέχισε να πιέζει και να ψάχνει κάθε ευκαιρία να βγει στην κόντρα. Η πρώτη καλή φάση ανήκε στους Ιταλούς, με ένα ωραίο πλασέ στην κίνηση του Λίχτσταϊνερ στο 51’ που έφυγε λίγο άουτ. Όμως στο 60’ οι γηπεδούχοι ήταν εκείνοι που έχασαν μοναδική ευκαιρία για το 2-0: ήταν άλλη μία εξαιρετική ενέργεια από τον Ντομίνγκες που πάσαρε ιδανικά στον Κασάμι, με τον τελευταίο πλασάρει στην κίνηση και στέλνει τη μπάλα να περνάει ξυστά από το δεξί δοκάρι του Μπουφόν. Ωστόσο, όσο ο χρόνος περνούσε, η ασφυκτική πίεση του Ολυμπιακού στο κέντρο χαλάρωνε, καθώς οι δυνάμεις εγκατέλειπαν σιγά-σιγά τους «ερυθρόλευκους». Έτσι η Γιουβέντους βρήκε χώρους, πέρασε μπροστά (με 4-4-2 πλέον), άρχισε να πιέζει και να χάνει τη μία ευκαιρία μετά την άλλη…Το σουτ του Τέβες στο 64’ που έφυγε ελάχιστα άουτ, η απίστευτη εξ επαφής απόκρουση του Ρομπέρτο σε σουτ του Μοράτα στο 65’ και η κεφαλιά του ίδιου παίκτη στο 72’ που έφυγε λίγο έξω, ήταν μόνο η αρχή των εφιαλτικών στιγμών που περνούσε ο Ολυμπιακός. Ο Μοράτα συνέχισε στο 74’ με νέο σουτ που έδιωξε με σωτήρια προβολή ο Μποτία, ενώ ο Ρομπέρτο κατέβασε τα ρολά με σπουδαίες επεμβάσεις στα σουτ του Πογκμπά και του Τέβες στο 75’ και 76’ αντίστοιχα. Ο εφιάλτης δεν είχε τέλος για τους γηπεδούχους, αλλά ο… «άγιος» Ρομπέρτο θύμιζε τον Ρομπέρτο του περσινού Τσάμπιονς Λιγκ: Δεν άφησε ούτε τον Πογκμπά στο 80’, ούτε τον Μοράτα στο 81’ (σε φάση που η μπάλα βρήκε στη συνέχεια το οριζόντιο δοκάρι), ούτε τον Τέβες στο 86’! Ο Ολυμπιακός όμως είχε… άγιο γενικώς! Δεν λύγισε στην πίεση, κράτησε το τεράστιο 1-0 ως το τέλος και πρόσθεσε άλλη μία μεγάλη ευρωπαϊκή νίκη στο παλμαρέ του…

Η εξέλιξη του αγώνα:

10/22/2014 06:16 PM
Ναμί: Οι ασκήσεις Ρωσίας και Ισραήλ προκαλούν κρίση
Θα πρέπει όλες οι χώρες να απέχουν από στρατιωτικές ασκήσεις στην περιοχή, οι οποίες εξυπηρετούν την αύξηση της έντασης, δήλωσε ο λεγόμενος υπουργός εξωτερικών Οζντίλ Ναμί, περιγράφοντας τις ναυτικές ασκήσεις της Ρωσίας και του Ισραήλ ως “βήματα που δεν συνέβαλαν στην ειρηνευτική διαδικασία”.   Οπως μεταδίδεται από τα κατεχόμενα, ο κ. Ναμί είπε ότι η διεθνής κοινότητα δεν πρέπει να τηρεί σιγή για την αναστολή της συμμετοχής της ε/κ πλευράς στις διαπραγματεύσεις από τον Πρόεδρο της Δημοκρατίας Νίκο Αναστασιάδη. Η τ/κ πλευρά, δήλωσε, θα συνεχίσει τις επόμενες εκκλήσεις της προς την ε/κ πλευρά για να επιστρέψει στο τραπέζι των διαπραγματεύσεων.   Ο Πρόεδρος Αναστασιάδης, “θα πρέπει να διορθώσει το λάθος του και να προσπαθήσει να επιλύσει αυτά τα ζητήματα με το διάλογο”, είπε και κάλεσε όλες τις χώρες να υποστηρίξουν αυτές τις προσπάθειες.   “Κάποιες χώρες”, πρόσθεσε ο κ. Ναμί, “επιλέγουν να αγνοούν τα δικαιώματα των Τ/κ αντί να υποστηρίζουν τις προσπάθειες για επανέναρξη της διαδικασίας των διαπραγματεύσεων”.   Υποστήριξε περαιτέρω ότι αποκάλυψαν πολλές φορές “ότι οι απαιτήσεις τις ε/κ πλευράς για επάνοδο στις διαπραγματεύσεις είναι τεχνητές και έχουν φθηνές δικαιολογίες”.   Ισχυρίστηκε, τέλος, ότι “η διεθνής κοινότητα συνεχίζει να δίνει το μήνυμα στην “ε/κ διοίκηση” ότι είναι η νόμιμη κυβέρνηση και η κυρίαρχη δύναμη στο νησί και πως μπορεί να κάτι ό,τι θέλει. Αυτό εξυπηρετεί μόνο στο να ενθαρρύνει περαιτέρω την αδιαλλαξία της ε/κ πλευράς”. ΠΗΓΗ: ΚΥΠΕ
Κατάσκοπος ο Φάβρ..

Στην προπόνηση του Απόλλωνα βρέθηκε σήμερα ο τεχνικός της Γκλάντμπαχ Φάβρ. Ο Ελβετός τεχνικός κατασκόπευσε τους γαλάζιους στα πρώτα λεπτά της προπόνησης και ακολούθως αφού έγινε αντιληπτός μάζεψε τα μπογαλάκια του και έφυγε. Στη φωτογραφία διακρίνεται μια σκιά αριστερά πάνω.

10/22/2014 06:05 PM
Για τρίτη μέρα προκαλεί το «Barbaros»
Για τρίτη μέρα το “Barbaros” συνέχισε τις εργασίες του ποντίζοντας καλώδια και προετοιμάζοντας τις παράνομες σεισμολογικές έρευνες εντός της Κυπριακής ΑOZ.     Σήμερα όργωνε και πάλι τα οικόπεδα 2 και 3 ενώ αργά χθες βρέθηκε στο βόρειο άκρο του οικοπέδου 9.    Οι παράνομες ενέργειες του “Barbaros” που ενισχύονται από τη  φρεγάτα του Πολεμικού ναυτικού της Τουρκίας «Gelibolu» συνεχίζονται με αμείωτη ένταση. Προκλητικά και παραβιάζοντας τα κυριαρχικά δικαιώματα κράτους μέλους της ΕΕ αλλά και κάθε κανόνα ασφαλούς ναυσιπλοοίας, το ερευνητικό πλοίο  συνοδευόμενο από τα υποστηρικτικά Bravo και  Deep όργωνε και σήμερα τα οικόπεδα 2 και 3 ενώ λίγο μετά τις 12 και για χρονικό διάστημα 3 ωρών έμεινε σε σταθερή θέση περίπου 40 ναυτικά μίλια ανοικτά της Λάρνακας.    Λίγο μετά τις 7 χθες βράδυ και κατά την επιστροφή του από το Ακρωτήρι της Λεμεσού εισήλθε προκλητικά και στο βόρειο τμήμα του οικοπέδου 9 όπου διεξάγεται η γεώτρηση της ΕΝΙ/KOGAS.     «Μέχρι στιγμής δεν έχει προκύψει οποιοδήποτε πρόβλημα στο ενεργειακό πρόγραμμα της Κύπρου από τις τουρκικές προκλήσεις και η Κυβέρνηση είναι αποφασισμένη να προχωρήσει στην ολοκλήρωση της πρώτης γεώτρησης», ανέφερε ο υπουργός Εμπορίου Γιώργος Λακκοτρύπης.   Η θαλάσσια περιοχή εντός της Κυπριακής ΑΟΖ που δέσμευσε παράνομα η Τουρκία, αναμένεται να διατηρηθεί, σύμφωνα με NAVTEX που εξέδωσε, μέχρι το τέλος του Δεκέμβρη.   Γεγονός, που προβληματίζει για πιθανή παρεμβολή νέων εμποδίων στην Ιταλοκορεατική κοινοπραξία η οποία θα έχει ολοκληρώσει τις εργασίες της στο 9 και θα κινηθεί σε άλλα κοιτάσματα από τα οποία το Μπαρμπαρός και η φρεγάτα «Gelibolu» περνούν πολλές φορές την ημέρα.   Αναμένεται ότι το Δεκέμβριο του 2014 το γεωτρύπανο να προχωρήσει στην επόμενη γεώτρηση σε ένα από τα δυνητικά κοιτάσματα στα τεμάχια 2, 3, πρόσθεσε ο κ. Λακκοτρύπης.   Στο μεταξύ, οι ασκήσεις που διεξάγει το πολεμικό ναυτικό της Ρωσίας μετά από άδεια που εξασφάλισε από την Κυπριακή Δημοκρατία, συνεχίστηκαν και σήμερα με εκτόξευση ρουκετών στη θαλάσσια περιοχή κατά μήκος των ακτών της Συρίας, από τον Απόστολο Ανδρέα μέχρι την Αμμόχωστο. Οι ασκήσεις θα ολοκληρωθούν αύριο.
10/22/2014 06:11 PM
Γκολάρα η Λέγκια (VIDEO)

Γκολ-κόσμημα πέτυχε ο Οντρέι Ντούντα στο παιχνίδι του Europa League μεταξύ της Μέταλιστ και της Λέγκια την Τετάρτη.

10/22/2014 06:07 PM
Ολοκλήρωσε ο Απόλλωνας (videos)

Με απογευματινή προπόνηση ολοκλήρωσε την προετοιμασία του ο Απόλλωνας ενόψει του αυριανού αγώνα με την  Γκλάντμπαχ.

10/22/2014 06:00 PM
LIVE: Εντοπίστηκαν συντρίμμια του χαμένου Diamond A42

Τραγική κατάληξη φαίνεται να είχε η πτήση του δικινητήριου Diamond DA42, με δύο επιβαίνοντες, το οποίο χάθηκε από τα ραντάρ του Κέντρου Ελέγχου Περιοχής Λευκωσίας, ενώ βρισκόταν γύρω στα 80 χιλιόμετρα νοτιοανατολικά της Λάρνακας.

Μετά απο συντονισμένη έρευνα διάσωσης στην οποία συμμετείχαν εκτός απο την Κύπρο, το Ισραήλ και ο Λίβανος, εντοπίστηκαν συντρίμμια περίπου 40 ναυτικά μίλια από τη Λάρνακα. Το αεροσκάφος, απογειώθηκε από τη Πάφο με προορισμό τη Βυρητό και χάθηκε από τα ραντάρ της Πολιτικής Αεροπορίας 45 ΝΜ Νότια της Λάρνακας. Αμέσως, ενημερώθηκε το Κέντρο Συντονισμού Ερευνας και Διάσωσης.

Από την πρώτη στιγμή ενημερώθηκε ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας που βρίσκεται στις Βρυξέλλες, απο τον Υπουργό Άμυνας Χριστόφορο Φωκαϊδη, ενώ σε επιφυλακή τέθηκε και η Εθνική Φρουρά λόγω των τελευταίων εξελίξεων στην ΑΟΖ της Κύπρου.

10/22/2014 05:57 PM
Μειώνονται οι τιμές των καυσίμων
Επιτέλους μειώνονται οι τιμές των καυσίμων. Φθηνότερη απο σήμερα, κατά 2,4 σεντ το λίτρο, η τιμή της βενζίνης μετά την έλευση φθηνότερου φορτίου.   Ο μέσος όρος τιμής της αμόλυβδης 95 οκτανίων διαμορφώνεται στα €1,36 το λίτρο από €1,38 και της βενζίνης 98 οκτανίων στα €1,39 το λίτρο από €1,41.   Επιπλέον, μειώσεις της ταξης των 3 σεντ το λίτρο, επήλθαν στην τιμή του πετρελαίου θέρμανσης, αφού πωλείται €0,947 το λίτρο ενώ η τιμή πώληση της κηροζίνης μειώθηκε κατα 1,5 σεντ και πωλείται  στα €1,05 σεντ το λίτρο. Η τιμή του πετρελαίου κίνησης παραμένει αμετάβλητη στα €1,39 το λίτρο.   «Οι καταναλωτές καλό είναι να συμβουλεύονται τα παρατηρητήριο και να επιλέγουν το πιο φθηνό πρατήριο. Το average της διακύμανσης παγκυπρίως είναι από 1,37- 1, 42 το μέγιστο», ανέφερε ο Πάμπος Χαραλάμπους Διευθυντής Τμήματος Καταναλωτών του Υπουργείου Εμπορίου.   ΝΕΑ ΜΕΙΩΣΗ ΤΙΜΩΝ  Αμόλυβδη95   €1,365 (-2,4 σεντ) Αμόλυβδη98   €1,39 (- 2 σεντ). Π. θέρμανσης €0,947 (-3,1σεντ) Κηροζίνη €1,058 (-1,6 σεντ) Πετρελαίου κίνησης €1,392 (αμετάβλητη)    Στον απόηχο των έντονων αντιδράσεων για τις υψηλές τιμές των καυσίμων, ο Υπουργός Εμπορίου που παραδέχτηκε έλλειψη υγιούς ανταγωνισμού, τόσο στη χονδρική, όσο και τη λιανική αγορά καυσίμων επανέλαβε ότι πρέπει να λαμβάνεται υπόψη η χρονοκαθυστέρηση που απαιτείται προκειμένου οι διεθνείς αυξομειώσεις των τιμών να εφαρμόζονται στην Κύπρο.    «Αυτό βλέπουμε και αυτές τις μέρες που υπάρχει ένας νέος κύκλος μειώσεων. Αναμένουμε ότι η συνολική μείωση στη διεθνή αγορά θα ευθυγραμμιστεί με αυτή της Κύπρου, όσο λαμβάνουμε νέα φορτία», σημείωσε ο υπουργός Εμπορίου Γιώργος Λακκοτρύπης.   Την αυτεπάγγελτη εξέταση από την ΕΠΑ του θέματος ανταγωνισμού στα καύσιμα, ζητά η ΕΔΕΚ, που χαιρέτησε εισήγηση του Υπουργού Ενέργειας για εφαρμογή σειράς μέτρων προς ενίσχυση του ανταγωνισμού και της διαφάνειας.   Θέμα μεθοδολογίας Πάντως, η Παγκύπρια Ένωση Καταναλωτών και Ποιότητας Ζωής εξακολουθεί να υποστηρίζει ότι οι τιμές των καυσίμων θα μπορούσαν να είναι πολύ πιο χαμηλές, επικαλούμενη και συμπέρασμα έκθεσης της Ελεγκτικής Υπηρεσίας του 2012, σύμφωνα με το οποίο η φόρμουλα καθορισμού της τιμής των καυσίμων, είναι λανθασμένη.   Σχολιάζοντας το συγκεκριμένο σημείο, ο υπουργός Εμπορίου ο οποίος ήταν καλεσμένος στις Τομές στα Γεγονότα, ανέφερε ότι αύριο θα υπάρξει συνάντηση με το Γενικό Ελεγκτή για να εξεταστεί το θέμα της διαφάνειας στη μεθοδολογία των τιμών.   Πάντως, ο κ. Λακκοτρύπης σημείωσε ότι η μεθοδολογία δεν καθορίζει τιμές, αλλά η ελεύθερη αγορά. Ωστόσο, συνέχισε, στόχος είναι πλέον αυτή η μεθοδολογία να δοθεί στη δημοσιότητα.   Στο μεταξύ, ο υπουργός Εμπορίου ανέφερε ότι θα εξεταστεί από τους νομικούς συμβούλους η εισήγηση του Κυπριακού Συνδέσμου Καταναλωτών για συμμετοχή εκπροσώπου του στην Επιτροπή Παρακολούθησης Τιμών.

10/22/2014 05:53 PM
Μοντέλα: "Ξέρουμε τι θα συναντήσουμε, ήρθαμε για τη νίκη"

Ο Βιτσέντζο Μοντέλα έχει αφήσει πίσω τη Λάτσιο και δεν σκέφτεται τη Μίλαν. Τον ενδιαφέρει αποκλειστικά και μόνο το παιχνίδι της Πέμπτης με τον ΠΑΟΚ.   Ο προπονητής της Φιορεντίνα δήλωσε στη συνέντευξη Τύπου... Για το τι περιμένει από το ματς: "Περιμένω να παίξει η ομάδα μου με τον τρόπο που παίζει πάντα. Είναι δύσκολο ματς, θα κάνουμε ότι πρέπει να πάρουμε το καλύτερο αποτέλεσμα". Για το αν ρώτησε παίκτες που έπαιξαν στην Τούμπα: "Είμαστε χαρούμενοι που θα έρθουμε αντιμέτωποι με το κοινό του ΠΑΟΚ για το οποίο έχουμε προετοιμαστεί". Για το τι περιμένει από ποδοσφαιριστές που δεν φάνηκαν ως τώρα: "Περιμένω να δω το καλύτερο αποτέλεσμα κι από αυτούς που έχουν παίξει πολύ και από εκείνους που δεν έπαιξαν πολύ. Είμαστε πολύ καλά προετοιμασμένοι". Για τη δήλωση που είχε κάνει ότι τον εξέπληξε το αποτέλεσμα του ΠΑΟΚ με την Ντιναμό: "Με εξέπληξε το αποτέλεσμα γιατί περίμενα περισσότερα από την ομάδα της Ντιναμό". Για την ήττα από τη Λάτσιο: "Έγινε αυτό, προχωράμε". Για το αν επηρεάζει το σχεδιασμό του αγώνα με τον ΠΑΟΚ το ματς με την Μίλαν και τι ξέρει για ΠΑΟΚ: "Εστιάζουμε στο αύριο και μετά θα δούμε τι θα γίνει. Ο ΠΑΟΚ είναι ομάδα οργανωμένη, τον σέβομαι. Έχει πολύ καλή επίθεση. Έχει πολύ καλή πορεία, τους συγχαίρω, ξέρω τους παίκτες του, μεταξύ των οποίων υπάρχουν και διεθνείς". Για το αποτέλεσμα της Μπάγερν στη Ρώμη: "Θα πρέπει κανείς να πάρει μάθημα από το παιχνίδι αυτό για να συνεχίσει με τον καλύτερο τρόπο". Για το ποιες ομάδες θεωρεί φαβορί για την πρόκριση: "Ο ΠΑΟΚ πιστεύω είναι μία από τις ομάδες που θα περάσει, εάν είναι ο εαυτός του". Για το αν τον βολεύει και η ισοπαλία: "Δεν θα παίξουμε ποτέ για την ισοπαλία, αλλά όπως και να 'χει θα κάνουμε το καλύτερο για να παραμείνουμε στον όμιλο". Για το Μαρίν: "Τον βάζω στα παιχνίδια για να παίζει όσο περισσότερο μπορεί, γιατί πιστεύουμε ότι μπορεί να μας βοηθήσει". Κούρτιτς: "Τον καλύτερό μας εαυτό" Τους ποδοσφαιριστές της Φιορεντίνα εκπροσώπησε ο Γιασμίν Κούρτιτς. "Έχουμε ένα δύσκολο ματς, μας κάνει να ξεχνάμε το παιχνίδι με τη Λάτσιο. Μόνο έτσι θα εστιάσουμε στο ματς με τον ΠΑΟΚ και ελπίζω να κάνουμε το καλύτερο. Θα μπούμε για να κερδίσουμε τον ΠΑΟΚ, να πάρουμε το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα. Είμαι καλός φίλος με τον Ίλισιτς και πιστεύω ότι θα πάει καλά. Εγώ από την πλευρά μου. Θα χρειαστεί να δουλεύω καλά και να παρασέρνω και τους συμπαίκτες μου. Θέλω να γίνω καλύτερος".

10/22/2014 05:50 PM